MUDr. Peter Pöthe

Otevřené rány

Můj pes má na těle spoustu ran. Některé z nich jsou malé a povrchní a dost rychle se hojí. Další jsou rozsáhlé, hluboké a pořád otevřené. Ani po dvou měsících se nehojí tak, jak by měly. I když je  několikrát denně čistím, aplikuji masti, a tlačím dolu krkem antibiotika a prášky proti bolesti, je pravděpodobné, že kůže na nich se už nikdy nezacelí. Ta největší rána bude zívat zřejmě do konce jeho života.

Stalo se takto. Začátkem září jsme se s mým psem Whiskym  vydali na obvyklou procházku do Šárky. Asi po padesáti metrech od našeho domu se na druhé straně ulice objevil cizí pes bez vodítka. Bez varovného štěkání přešel na naší stranu a skočil na uvázaného Whiskyho dřív, než jsem jsem stihl zareagovat. Zakousl se mu do krku a zuřivě s ním lomcoval, zatímco jsem se ho ze všech sil snažil za zadní nohy odtáhnout. Jeho majitel jen bezmocně koukal. Po několika minutách zuřivého kousání a trhání se mi podařilo nevychovaného a nezajištěného predátora od krvácejícího Whiskyho odtrhnout. Díky okamžité operaci se pokus o jeho likvidaci nezdařil. Majitel se ke své odpovědnosti nepřihlásil, na léčbě se nepodílí. 

Nikdy jsem se netajil, že svého psa miluji. Při pečování o něj jsem však musel myslet ještě na někoho jiného. Je to holčička, před kterou bych se styděl o této události takto mluvit. Ačkoli má ráda pejsky, neodvážil bych se před ní svého psa, natož sebe  litovat. Styděl bych se zejména  před jejími rodiči. Když jsem holčičku  a její rodinu naposledy v létě navštívil, byl jsem opět svědkem utrpení a dramat, které se s tím mým nedají srovnávat. Na jejím těle  jsou rány, které jsou otevřené již mnoho let. Transplantované kusy kůže nedorůstají. Čím více Natálka roste, tím více trpí. Útočníci, kteří se jí, její sestry a rodiče pokusili upálit ve spánku, odsedí část svých spravedlivých trestů a budou za slušné chování propuštěni. Mohou žít dál s pocitem, že pro část národa jsou hrdinové a že strana, která sdílí jejich ideologii, bude již brzo v parlamentu a možná i ve vládě.

Čert vem psa! Čert vem všechny, komu jsou lidský život a důstojnost lhostejné!