Mezi nejúčinnější mechanizmy terapeutického působení patří regulace společného emočního prožitku klienta a terapeuta. Tato věta sama o sobě stačí k tomu, abychom pochopili proč a jaká psychoterapie je nejúčinnější. 
Nedávno jsem se  dozvěděl, že žijeme v bublinách. Prý hledáme, a sdílíme pouze  věci, které potvrzují naše názory. Něco na tom asi bude.
Představme si, že máme v terapii klienta odlišné narodnosti, kultury a náboženství. Představme si, že klient je příslušníkem národa a náboženství, které si za svůj cíl vytyčilo zničení vaší vlasti a eliminaci vaší rodiny. Mohli bychom takovému klientovi vůbec pomoct? S jakými pocity bychom daného klienta léčili? Dokázali by jsme s ním vytvořit vztah, ve kterém by bylo místo pro sdílení a řešení jeho a naších pocitů agrese, strachu, nebo viny?
Text přednášky na XXXIII. psychoanalyticko-psychoterapeutickém sympoziu v Opočně, 9.9.2016
Někteří známí a přátelé mě považují za Žida, což mi lichotí.
Na děti s poruchami koncentrace (ADD, ADHD),  s mimořádným IQ, nebo děti s poruchami  autistického spektra se běžně nahlíží jako na několik různorodých skupin,vyžadující odlišné diagnostické, léčebné nebo výchovné postupy. 
Nemám rád tzv.psychologické rozbory “kriminálních” osobností, které vedou některé “odborné” osobnosti v médiích. V případě asi největšího masakru gay komunity v historii jsem však v pokušení  udělat výjimku. Dozvěděl jsem si totiž, že otec masového vraha z Orlanda, prohlásil, že homosexuálové nemají být zabíjeni, protože je potrestá sám Bůh. Prohlášení otce bylo publikováno současně se zjištěním, místních médií o tom, že vrah býval klientem gay seznamky a hostem v gay klubu, který později vystřílel.
Zprostředkuji poznámky z pátého kurzu Psychoterapie dětí, který jsem vedl 11. a 12.6. v Liptovském Jánu na Slovensku. Poznámky napsal kolega Peter Hvorka, psycholog z Liptovského Hrádku, který školení slovenských kolegů v rámci PORT, s.r.o. organizuje již od roku 2012.
Před dvěma dny jsem v živém vstupu pro ČRO PLUS bez přípravy komentoval možné zřízení funkce dětského ombudsmana v ĆR které před 2 lety navrhl ministr Dienstbier. V komentáři jsem vycházel i ze zkušenosti ze Slovenska, za zprostředkování kterých děkuji významné slovenské aktivistce za lidká práva, slečně Kaje Bernátové. Zde jsou moje argumenty PRO i PROTI zřízení této funkce v ČR.
Čím déle pracuji s dětmi tím více mi připadá, že jedním z nejvíce užitečných (efektivních) konceptů popisujících terapeutický proces jsou teoretické koncepty zabývající se prostorem, ve kterém se odehrává psychická změna.
Přepis mše za oběti komunistického režimu v Číně
Na zastávce tramvaje jsem dnes potkal muže, který si nahlas stěžoval a nadával kvůli kluzkému povrchu ostrůvku. Můj, vinou mé profese, nechtěně empatický výraz v něm zřejmě posiloval potřebu otevřeně projevit svojí hlubokou nespokojenost s počasím, sněhem, ledem, ročním obdobím, cestáři, s pracovníky magistrátu a se samotným “Nejvyšším”, ať už to byl kdokoli.